iletişim sanat, ilişki düet

abstract-music-coffee-art-mariana-lazarciuc

insanlar birbirleriyle iletişim kurarken kendi kişisel deneyim, bilgi ve algılarına dayanıyor her zaman. doğal olarak bu böyle, değil mi? peki ya algıladığımız gerçeklik muhatabımızın kastıyla örtüşmüyorsa, o zaman ne olacak?ilişkilerde yaşanan problemlerin neredeyse tamamı bu anlayış ve yorumlama farkından ileri geliyor.

diyelim ki kendinizi çok iyi anlattığınıza inandığınız ve anlaşıldığınıza emin olduğunuz biri, onu hayatınızda istemediğinizi düşündü. gerçeğin bu olup olmaması önemli; fakat daha önemlisi, iki tarafın da kendi algısına bir kez daha dönüp bakması ve onu nereden çıkardığını (neden ürettiğini) keşfetmesi. belki siz gardınızı almak için duvarlar örüyorsunuz sevdiklerinizle aranıza, farkında olmadan. belki sevdikleriniz içten içe biliyor samimiyetinizi, kırılganlığınızı ve iyi niyetinizi; fakat anlayamıyorlar yine de zaman zaman ortaya çıkan ısrarınızı yahut uzaklığınızı. belki çok seviyor ve seviliyorsunuz, buna rağmen taşlar yuvarlanıyor aranızda, incitmeyi yahut incinmeyi en son isteyeceğiniz kişilerle. belki bildiklerinizi ya da hissettiklerinizi muhatabınızın da aynıyla bildiğini ya da hissettiğini varsayıyorsunuz, halbuki pek de öyle olamıyor karşıdan bakınca.

dünyadan aldığımız çeşitli duyumlar beynimizde önce bir merkeze geliyor; eğer içeri giren görüntüde, seste, kokuda… önceden yaşadığımız veya bir yerlerden hatırladığımız şeylere benzeyen bir anlam/his/çağrışım tespit edilirse, algılama sürecinde anında alarma geçiyor sistem. duygusal zihin anında tepki veriyor gelen bu tanıdık veriye. mantıklı zihnin duruma ilişkin aklıselim yorumları daha yavaş ve daha kontrollü gerçekleşiyor, çoğu zaman da o vakte kadar iş işten geçmiş oluyor.

1082099380

ilişkiler umutla, sevgiyle ve karşılıklı iyi niyetle başlıyor; fakat bir süre sonra olanlar oluyor. eskiyen ya da yenilenmeyen duygularımız sürece ve muhataplarımıza dair yargılarımızla ve bekleyip bulamadıklarımızla yoruluyor. ilişkilerimiz her yeni günle tazelenebileceği halde, gün geçtikçe yıpranıyor. özellikle yakın ilişkilerimizde gösterdiğimiz aşırı hassasiyet bizi olaylar karşısında sakin ve objektif kalabilme imkanından mahrum ediyor.

başta sözünü ettiğim algı, deneyim ve bakış açısı farkları kişinin önce kendine dönüp bakması, kendini tanıması ile anlaşılabilecek ve ilişkilerimizi zedelemek yerine zenginleştirebilecek bir durum.kendimizle bu manada tanıştıktan sonra sıra, muhatabımıza yönelik “orada neler oluyor?”sorusuna gelebilir. halbuki biz önce “orada neler oluyor?”dan başlayıp, -onu da çoğu kez yanlış anlayıp- “burada da buna karşılık şunlar oluyor, hadi bakalım!” ile bitiriyoruz cümlelerimizi. buradan çıkış yok.

yaşamımıza bahşedilmiş bir sevgi, göğsümüzde filizlenmeye can atan bir duygu, bahara direnmeyip açıvermiş ve kendisini kucaklamamızı bekleyen çiçek gibi bir eş, dost veya arkadaş hayat yolculuklarımızda uzun süre bize yoldaş olabilir. gereken tek şey birbirimizi anlama çabamızı doğru yerden; yani kendimizden başlatmak.önce kendi içimizden gelen seslere kulak kabartmak… ilişkilerimize, iletişim dilimize yansıtıp durduğumuz beklentilere, ihtiyaçlara, eski filmlerden kalma repliklere ve korkulara vâkıf olmak…

explosion-ballon-edward-horsford-01

özetle: ilişki ve iletişim süreçlerinde, özellikle rahatsız olduğumuz durumlardaki tepkilerimize ve bu tepkilerin içimizdeki hangi algı veya yorumlara dayandıklarına dönüp bir bakmakta sonsuz yarar var. içimizdeki negatif duygu kuyularına düşmekten, olan biteni kişiselleştirmekten ve ilişkilerimizi yanlış anlamalara kurban etmekten bizi kurtarabilecek tek yol bu.

bahar sevgi tohumları eksin içimize! öyle ya, her şey sevgiyle başlar, gelişir; yargıyla, korkuyla, sorguyla biter, tükenir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s