hayatın ritmi ve es’intiler…

bir akşam üzeri çayınızı/kahvenizi alıp sadece sessizliği dinlemek günün sonuna en yakışan es. gün güneş’le vedalaşmaktayken, balkondaki serinlik bu havada biraz üşütse bile bir o kadar da iyi gelir çünkü hayatta olduğunuzu üşümenizden bilirsiniz.

doğayla senkronize olmayabilen tek varlık, insan. fakat müsterih olunuz: gel zaman, git zaman es geçmek yerine es vermeyi hatırladığında kendine uyanan da… bazen bir çiçek, bazen bir ağrı, bazen aynadaki yüz, bazen bir dış ses hatırlatıverir insana kendini. okur, dinlerseniz yakındır; kaçar, ötelerseniz uzak.

hayatın ritminin açılıp kapanmak, başlayıp tamamlamak, yürüyüp yol almak ve durup dinlenmek gibi süreçlerin bütününü içerdiğini anladığınızda siz de ritme davet edilirsiniz. o zaman koşmak ya da durmak arasında bir seçim yapmanız gerekmez. o zaman her şeyin yerinde ve zamanında olageldiği ahenge katılmakla (ve mani olmamakla) ilgilenir; içinizdeki ve dışınızdaki doğal akışa muhalefet etmeyi bırakırsınız.

ister istemez değil; bilerek ve isteyerek…

mg_2659

mesela bu çiçekler, her gün âleme açılıp her akşam kendilerine dönüyor; günü güneşi güzelce selamlayıp akşama doğru uyumaya çekiliyorlar. hep açma isteğine değil, hep açmalarını bekleyene de değil; içerideki ve dışarıdaki senkronize doğal akışa göre hareket ediyorlar. hepsi bu.

gündüz görünen yollar başka, gece durulan sular başka. hadi, bugün bir değişiklik yapın ve bu akşam vaktinde bir yorgunluk & dinginlik çayı/kahvesi ısmarlayın kendinize. sonra açın pencereyi.

es.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s